Vi är Mellinger

Mellinger Bil AB startades av Hans Mellinger. Vi är ca 15 anställda har funnits i mer än 50 år, sedan början på 70-talet i Bäckby Park i Västerås.

Bäckby Park

Bäckby Park är ett företagarområde där man bland mycket annat hittar verksamheter runt vad som gäller bilar. Vi har under alla år arbetat med på marknaden, alla typer av bilar och med 200 bilar i vårat lager hittar våra kunder det mesta i bilväg.

Från små till stora bilar och allt där i mellan finns för alla kategorier av bilköpare. Bilarna kommer från leasingbolag och bilhandel, privat och inbyten. Vi är inte heller främmande för att byta in din motorcykel, husvagn, båt etc. Normalt levererar vi bilen omgående vid köptillfället, vilket naturligtvis kan vara praktiskt om man kommer långväga.

Mellinger Fastigheter

Mellinger Fastigheter äger och förvaltar lokaler i huvudsak i Västerås. Vi har lokaler för butik/försäljning, industri/lättare tillverkning, lager , kontor och bostäder. Varierande storlekar från 20 - 3000 kvm.
Hör av er om ni söker lokal!

www.mellingerfastigheter.se

Mellinger. 50 års historia.

1968

Hasse Mellinger grundar bilföretaget Mellinger Bil i Västerås.

Landslagsmeriterade Hans Mellinger kommer till Västerås från Karlskoga i början på 60 talet för att spela ishockey.
Startar upp bilverksamheten på Oxbacken.
Under 70 talet byggs nya lokaler i Bäckby Park där vi fortfarande är kvar.

1986

1992

2006

2008

Återblick mot 70-talet

2014

2018

Jan och Olle Mellinger

Vi jobbar på Mellinger Bil

Olle Mellinger

021 - 300 303

olle.mellinger@mellinger.se

Jan Mellinger

021 - 300 302

jan.mellinger@mellinger.se

Fredrik Eriksson

Bilförsäljning

021 - 300 309

fredrik.eriksson@mellinger.se

Klas Hörnquist

Bilförsäljning

021 - 300 304

klas.hornquist@mellinger.se

Vicing Jansson

Bilförsäljning

021 - 300 307

vicing.jansson@mellinger.se

Jonas Abrahamson

021 - 300 300

Carina Palmblad

Ekonomi

021 - 300 300

carina.palmblad@mellinger.se

Eva Thunberg

Ekonomi

021 - 300 300

eva.thunberg@mellinger.se

Malena Ahlström

Ekonomi

021 - 300 300

malena.ahlstrom@mellinger.se